Τον… σκότωσαν με τρίποντα!

vladimir-jankovic-panathinaikos-athens-eb15

Την τρίτη του ήττα σε τέσσερις αγώνες της β’ φάσης έκανε ο Παναθηναϊκός στο Κράσνονταρ, αλλά αυτή τη φορά παλέψε και το τελικό αποτέλεσμα αδικεί την προσπάθειά του. Η Λοκομοτίβ Κουμπάν, όχι μόνο τον νίκησε για τρίτη φορά, αλλά πήρε και μια διαφορά 9π. (76-67) που δεν ανταποκρίνεται στη μορφή του αγώνα, καθώς κρίθηκε στην «εξωπραγματική» ευστοχία των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα από τα 6,75μ. στο τελευταίο πεντάλεπτο και το επί μέρους σκορ 12-3 στο τελευταίο τρίλεπτο.

Με τρία διαδοχικά τρίποντα του Αντώνη Φώτση ο Παναθηναϊκός ήταν 3′ 20» πριν από το τέλος στην διεκδίκηση της νίκης (64-64). Ακολούθησε μια… ομοβροντία από τρίποντα από το αντίπαλο «στρατόπεδο», τα περισσότερα από τα… 8 μέτρα (13/26 η ρωσική ομάδα, 6/8 ο Ντρέιπερ). Ο Ντρέιπερ έκανε το 70-64 στα 1′ 10» πριν από τη λήξη κι εκεί «τελείωσε» το παιχνίδι.

Το ματς ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τον Παναθηναϊκό έχανε με 12-0 στο 4′, αλλά με διαδοχικά κλεψίματα μείωσε σε 12-6 σε λιγότερο από ένα λεπτό. Με πρωταγωνιστή τον Γιάνκοβιτς (ευστόχησε σε διαδοχικά τρίποντα) οι «πράσινοι» έκαναν επί μέρους σκορ 2-16 και προηγήθηκαν 14-16, για να τελειώσει 22-22 το δεκάλεπτο.

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε πολύ καλή άμυνα στη συνέχεια, σε 7′ δέχτηκε μόνο ένα καλάθι και προηγήθηκε και 12π. διαφορά (24-36), που όμως «εξατμίστηκε» μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου (38-39 για το «τριφύλλι»). Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα 50-45 και 53-48, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν έχασε την επαφή με το σκορ (53-51 στο 30′). Πιο σταθερός παίκτης του Παναθηναϊκού ήταν ο Γιάνκοβιτς (3/3δ., 2/2τρ.) στο α’ ημίχρονο και «συγκινητικός» ο Φώτσης στο τελευταίο δεκάλεπτο.

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΚΟΥΜΠΑΝ: Ντιλέινι 14 (3), Σίνγκλετον 4, Ράντολφ 11 (1), Ντρέιπερ 20 (6), Κλαβέρ 4, Κολιούσκιν, Βορονόφ 6, Ζουμπκόφ 9 (2), Μπρόεκχοφ 8 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Πάβλοβιτς 1, Γιάνκοβιτς 12 (2), Φώτσης 12 (3), Ραντούλιτσα 11, Φελντέιν 13 (3), Διαμαντίδης 7 (1), Γκιστ 5, Καλάθης 4, Κούζμιτς 2.

Στο Κάουνας ο Ολυμπιακός…

Να επιστρέψει στις νίκες θέλει ο Ολυμπιακός, που αγωνίζεται σήμερα (8.45 μ.μ., ΕΡΤ2) στο Κάουνας κόντρα στη Ζαλγκίρις του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και του Ίαν Βουγιούκα. Με την αποστολή του Ολυμπιακού ταξίδεψε και ο Γιώργος Πρίντεζης, που αντιμετωπίζει πρόβλημα με τη μέση του και θα αποφασιστεί την τελευταία στιγμή αν θα αγωνιστεί ή όχι.

Στο πρόφατο παρελθόν ο Ολυμπιακός νίκησε έξι διαδοχικές φορές τη σημερινή του αντίπαλο και το συνολικό σκορ είναι 8 νίκες – 3 ήττες.