Στη Ρεάλ Μαδρίτης το Σούπερ Καπ

Ο πρώτος τίτλος της χρονιάς στην Ισπανία, βάφτηκε λευκός, καθώς η Ρεάλ Μαδρίτης, νίκησε στο δεύτερο παιχνίδι τη Μπαρτσελόνα με σκορ 2-1 και κατέκτησε το Σούπερ Καπ.

Οι Μαδριλένοι ανέτρεψαν το εις βάρος τους 3-2 του πρώτου αγώνα στο Καμπ Νου, κάνοντας το καλύτερο 35λεπτο σε παιχνίδι με τους Καταλανούς, τελευταία. Ο Ιγκουαΐν στο 11’ και ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 19’, εξέθεσαν την άμυνα των φιλοξενουμένων και έβαλαν τις βάσεις για την κατάκτηση του Κυπέλλου.

Μάλιστα, θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει και τρίτο τέρμα, αν ο Αντριάνο δεν επέλεγε να «θυσιαστεί», στο 28’, σταματώντας με κάθε τρόπο τον Ρονάλντο που έβγαινε τετ-α-τετ με τον Βαλντές, αντικρίζοντας σωστά, την κόκκινη κάρτα.

Ωστόσο, η «Μπάρτσα» δεν το έβαλε κάτω και με το γνωστό ποδόσφαιρο κατοχής, προσπάθησε να απειλήσει τους γηπεδούχους. Στο 45’ με μια εκπληκτική εκτέλεση φάουλ, ο Μέσι έδωσε εκ νέου ελπίδες στην ομάδα του και νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Στο Β’ ημίχρονο μετά το 60’, οι δύο ομάδες έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες, αλλά το 2-1 έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα που χάρισε στη Ρεάλ Μαδρίτης το 9ο Σούπερ Καπ Ισπανίας στην ιστορία της.