Σούπερ λιγκ: Αδιόρθωτος ο Παναθηναϊκός…

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΜΠΟΥΜΑΣ

Ο Παναθηναϊκός είχε προειδοποιήσει από την περασμένη Τετάρτη, με την εμφάνισή του κόντρα στον Λεβαδειακό, πως δεν είναι και στα καλύτερά του. Από την άλλη μεριά, ο Πανιώνιος έδειχνε με τον Ουζούνιδη στον πάγκο του να έχει κόψει τα αφελή λάθη του και να παίζει πιο «σφιχτά» γενικά. Στη Νέα Σμύρνη ο Αναστασίου επιφύλαξε κάποιες εκπλήξεις στη βασική ενδεκάδα του (ξεκίνησε τον Μπαϊράμι, άλλαξε τακτική…), που κόστισαν στην ομάδα του ένα ημίχρονο. Ταυτόχρονα, έδωσε το δικαίωμα στον Πανιώνιο, που παρουσίασε καλύτερη μεσαία γραμμή, να προηγηθεί στο σκορ, χάνοντας μια ακόμη κλασική ευκαιρία με τον Ιμπαγάσα!

Χάνει την επαφή με την κορυφή της βαθμολογίας * Χθες Εργοτέλης – Καλλονή 3-3…

Στην επανάληψη ο Αναστασίου κατάλαβε τα λάθη του, βάζοντας στον αγωνιστικό χώρο τους Κλωναρίδη, Καρέλη και Δώνη, και η εικόνα άλλαξε αμέσως. Πολλές οι κλασικές ευκαιρίες που έχασαν οι «πράσινοι», χαμένο πέναλτι (ανύπαρκτο) και για τον Πανιώνιο, με τον Στιλ να «ψωνίζει» τον Κολοβό. Το ματς έληξε 1-1 και ο Παναθηναϊκός έχασε την ευκαιρία να παραμείνει σε τροχιά κορυφής. Απ’ ό,τι τελικά φαίνεται, υπάρχει θέμα προσωπικότητας, αυτοπεποίθησης και πάθους, που αφορά όλους στο «πράσινο στρατόπεδο»!

Ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός μπορεί να νίκησε δύσκολα 1-0 στο Νέο Φάληρο τον ψυχωμένο Παναιτωλικό, όμως η βελτίωσή του στον ανασταλτικό τομέα ήταν ξεκάθαρη. Ο Περέιρα έχει «μαζέψει» την ομάδα του, δίνοντας ευκαιρίες και σε παίκτες που δεν υπολόγιζε ο Μίτσελ.

Ο ΠΑΟΚ για ένα ακόμη παιχνίδι παρουσιάστηκε με πολλές αδυναμίες, αλλά πήρε ένα ακόμη σημαντικό τρίποντο (1-0) απέναντι στον ισάξιό του Πλατανιά! Για δύο εβδομάδες ο «δικέφαλος» δεν θα έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις (αποκλείστηκε στο Κύπελλο και δεν θα παίξει με τη Νίκη Βόλου), αλλά την ευκαιρία για ανασύνταξη και μετεγγραφές.

Σπουδαία νίκη για τον Λεβαδειακό (3-1 τον Αστέρα Τρίπολης), εύκολα (4-1) η Βέροια τον ΟΦΗ, που… χάνεται. Τίποτα το ιδιαίτερο στην Κέρκυρα (0-0 με την Ξάνθη), σημαντικό βαθμό πήρε ο Πανθρακικός (2-2) στα Γιάννενα.

* Συναρπαστικό ματς έγινε χθες στο Ηράκλειο. Η Καλλονή με γκολ των Λεοζίνιο (20′) και Χουάνμα (39′) προηγήθηκε 0-2 στο «Παγκρήτιο», στο 45′ έμεινε με δέκα παίκτες (αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Γιορέντε) και ο Εργοτέλης ισοφάρισε (2-2) με δυο γκολ του Χαντί (67′ και 73′). Η ομάδα της Μυτιλήνης πέτυχε το 2-3 στο 85′ με τον Μίνγκα. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Εργοτέλης ισοφάρισε και πάλι σε 3-3 με μακρινό φάουλ του Κοζορώνη. Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων η Καλλονή έμεινε με 9 παίκτες μετά την αποβολή και του Κεϊτά (για αγκωνιά στον Γκέντζογλου).

Η βαθμολογία (σε 19 αγώνες): Ολυμπιακός 45, ΠΑΟΚ 43, Παναθηναϊκός 37, Αστέρας 32, Παναιτωλικός 31, Βέροια 30, Ατρόμητος 29, Ξάνθη 27, ΠΑΣ Γιάννινα 27, Καλλονή 24, Πλατανιάς 22, Κέρκυρα 22, Λεβαδειακός 21, Πανθρακικός 18, Πανιώνιος 16, ΟΦΗ 14, Εργοτέλης 12, Νίκη Βόλου 7.