Πρώτη νίκη για τον Άρη (75-57)

ΑΡΗΣ ΜΠΑΣΚΕΤ 1Ο Άρης πέτυχε την πρώτη του νίκη στο EuroCup, καθώς επικράτησε 75-57 της Μπουντότσνοστ μετά από πολύ καλή εμφάνιση στο «Νικ Γκάλης Χολ», ενώ ηττήθηκαν ο ΠΑΟΚ και η ΑΕΚ σε Ρωσία και Τουρκία αντίστοιχα…

Συντριβή για την ΑΕΚ (89-65), «πάλεψε» ο ΠΑΟΚ (66-76) στη Ρωσία…

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έδειξε από την αρχή τις διαθέσεις της και προηγήθηκε 21-10 στο 8′ και 25-12 στο δεκάλεπτο. Η πρωταθλήτρια Μαυροβουνίου ισορρόπησε στη συνέχεια, αλλά ποτέ η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους 10π. (37-27 και 47-37). Η ελληνική ομάδα έπαιξε πολύ καλή άμυνα και είχε 12 κλεψίματα, έναντι 5 των αντιπάλων της, που ήταν πολύ άστοχοι στα τρίποντα (4/24). Τα δεκάλεπτα: 25-12, 44-30, 62-45, 75-57.

Οι πόντοι του Άρη: Ξανθόπουλος 4, Πελεκάνος 2, Τσούρκοβιτς 3 (1), Χουάιτ 15 (1) και 15ρ., Βάτερς 4 (1), Ζάρας 8 (2), Χάγκινς 12, Κοέν 6 (1), Μούρτος 4, Σίμτσακ, ΜακΝιλ 17.

* H AEK γνώρισε τη συντριβή από τη Γαλατασαράι στην Κωνσταντινούπολη (89-65), την ώρα που 600 περίπου οπαδοί της δεν μπόρεσαν να παρακολουθήσουν το ματς, μετά από απαγόρευση των τοπικών αρχών. Η «Ένωση» είχε δύο πολύ κακά διαστήματα, όπου η τουρκική ομάδα έκαναν δύο εντυπωσιακά σερί (18-0 στο α’ ημίχρονο και 16-0 στην επανάληψη). Από την πλευρά της η ΑΕΚ, μετά το 48-27 του πρώτου ημιχρόνου, δεν επέτρεψε για 5′ στους γηπεδούχους να σκοράρουν, μ’ ενα 0-10 μείωσε σε 48-37, αλλά μετά ακολούθησε το δικό της «μπλακ άουτ» (64-27 στο 30′). Η μεγαλύτερη διαφορά έφθασε στους 28π. (70-42). Διασωθέντες από το «ναυάγιο» της ΑΕΚ οι Σάκοτα και Μαυροκεφαλίδης, που πέτυχαν από 20π. με καλή στατιστική (6/11 τρ. ο πρώτος, 7/11δ. με 10ρ. ο δεύτερος).

* Ο ΠΑΟΚ πάλεψε στην Αγία Πετρούπολη, αλλά τελικά ηττήθηκε με 76-66 από τη Ζενίτ. Ο «δικέφαλος» εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των γηπεδούχων στα τρίποντα (ξεκίνησαν με 0/8) και δεν έχασε την επαφή με το σκορ (18-15 στο 10′, 39-29 ημίχρονο). Η ρωσική ομάδα πήρε τη μάχη των ριμπάουντ (41-28) και προηγήθηκε 50-40, αλλά ο ΠΑΟΚ «επέστρεψε» και πάλι (58-57 7′ 17» πριν από τη λήξη). Ακολούθησε ένα σερί 9-0 της Ζενίτ, που έκρινε το ματς. Ο Χάτσερ ήταν πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ (19π.), ενώ ο Βασιλειάδης είχε 2/9 τρίποντα (7/19 συνολικά ο ΠΑΟΚ).