Ξανά… πρώτος

Στην κορυφή της βαθμολογίας των πλέι οφ, επανήλθε, ο Παναθηναϊκός, μετά τη νίκη του με σκορ 2-0 επί του ΠΑΟΚ, στο Ολυμπιακό Στάδιο.

Σκόρερ των «πρασίνων», που δεν ικανοποίησαν με την απόδοσή τους, ήταν οι Τοτσέ (62′) και Κλέιτον (86′).

Το παιχνίδι, ειδικά στο πρώτο μισό, δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, με τις δύο ομάδες να εμφανίζονται «υπνωτισμένες» και χωρίς διάθεση. Ο «δικέφαλος» δεν κατάφερνε να φθάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία και περιορίστηκε σε κάποια σουτ των Φωτάκη και Γεωργιάδη. Και ο Παναθηναϊκός, ωστόσο, δεν φάνηκε να μπαίνει στο «πνεύμα» του αγώνα, κάτι που, τελικά, έκανε στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 62ο λεπτό, ο «γόρδιος» δεσμός, της άμυνας του ΠΑΟΚ, λύθηκε από τον Τοτσέ, ο οποίος νίκησε τους αμυντικούς και τον Χαλκιά, κάνοντας το 1-0, με προβολή.

Το «τριφύλλι» απλοποίησε την κατάσταση στο στο 86′, με τον Κλέιτον, ο οποίος με πανέμορφο πλασέ έκανε το 2-0.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φερέιρα): Καρνέζης, Βύντρα, Σαριέγκι, Μπουμσόνγκ, Καντέ, Σιμάο, Καραγκούνης (68′ Κατσουράνης), Ζέκα, Κουίνσι (75′ Κλέιτον), Χριστοδουλόπουλος, Τοτσέ (85′ Βιτόλο)

ΠΑΟΚ (Μπόλονι): Χαλκιάς, Έτο (46′ Αποστολόπουλος), Τσιρίλο, Μαλεζάς, Σταφυλίδης, Γκαρσία, Λάζαρ (68′ Ίβιτς), Φωτάκης, Σαλπιγγίδης, Γεωργιάδης (68′ Νιμανί), Αθανασιάδης