Την… «κατάπιε» και πάει τελικό

Κόντρα στα προγνωστικά, που τον ήθελαν «αουτσάιντερ», ο Ολυμπιακός πέτυχε μεγάλη νίκη απέναντι στην Μπαρτσελόνα με σκορ 68-64 και προκρίθηκε στον τελικό της Ευρωλίγκα, όπου θα αντιμετωπίσει την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στο θεωρητικά φαβορί, παίρνοντας μια άτυπη εκδίκηση για το χαμένο τελικό του 2010 στο Παρίσι.

Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν πολύ έξυπνα, εγκλώβισαν τα ατού της Μπαρτσελόνα  και βρέθηκαν προηγούμενοι στο ημίχρονο με σκορ 33-29. Οι Ισπανοί βασίζονταν στον Ναβάρο, ο οποίος, βέβαια, δεν ήταν… αρκετός να νικήσει μόνος του τον αποφασισμένο Ολυμπιακό.

Η τρίτη περίοδος έληξε με ισχνό προβάδισμα του Ολυμπιακού (50-47) και όλα έδειχναν να κυλούν βάσει… προγράμματος του Ίβκοβιτς.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός εξακολουθούσε να διατηρεί ένα προβάδισμα 3-5 πόντων, όμως, το παιχνίδι κρίθηκε χάρη στη «βόμβα» τριών πόντων του Σπανούλη, ο οποίος έκανε το 66-61 και το καλάθι και φάουλ του Ντόρσι, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό σκορ, παρά το γεγονός ότι έχασε τη συμπληρωματική βολή.

Ραντεβού, πλέον, στις 21.00 το βράδυ της Κυριακής…

Δεκάλεπτα: 17-11, 33-29, 50-47, 68-64

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Σπανούλης 21 (4), Ντόρσεϊ 8, Χάινς 2, Άντιτς 4,  Πρίντεζης 14, Παπανικολάου 9 (2), Μάντζαρης 4, Σλούκας 2, Λο 4, Κέσελ

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ναβάρο 18 (2τριπ, 5λαθ), Σάδα 6, Μάικλ 4, Χουέρτας 4, Πέροβιτς 2, Βάσκεθ 8, Ουάλας, Ίνγκλες, Ν’ Ντονγκ, Ραμπασέδα, Λόρμπεκ, Έιντσον.