Ο ΠΑΟΚ «καθάρισε» νωρίς…

ΠΑΟΚ 29Στην Τούμπα επικράτησε η ομάδα που είχε πάθος, ταχύτητα και καθαρό μυαλό. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να στέκεται καλά στον αγωνιστικό χώρο και να μην επιτρέπει στον ΠΑΟΚ να δημιουργεί κινδύνους, όμως όλα αυτά για 25 λεπτά! Ένα πέναλτι, σε μια φάση εκτός περιοχής, που «είδε» ο Αρετόπουλος, και η απίστευτη αδράνεια των κεντρικών αμυντικών των φιλοξενούμενων έδωσαν το δικαίωμα στους ψυχωμένους γηπεδούχους να πετύχουν τρία γκολ και να «τελειώσουν» το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός για 60 λεπτά δεν ήξερε πού… βρισκόταν και το μόνο που πέτυχε είναι να μειώσει σε 3-1.

Πέναλτι – «φάντασμα» ο Αρετόπουλος…

Ο ΠΑΟΚ του Τούντορ έχει μεγάλες επιθετικές δυνατότητες και, αν μπορέσει να βελτιωθεί μεσοαμυντικά, έχει ελπίδες για τη δεύτερη θέση. Για τον Παναθηναϊκό είναι τραγικό να δέχεται σε 14 λεπτά τρία γκολ, όσα είχε δεχθεί μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα! Οι «πράσινοι» γύρισαν στην Αθήνα έχοντας χάσει την επαφή τους με την κορυφή και βυθισμένοι ξανά στην εσωστρέφεια και τον προβληματισμό…

Τα τελευταία χρόνια ο Ατρόμητος έχει βρεί το… κουμπί του Ολυμπιακού! Για ένα ημίχρονο δεν έβγαλαν φάση οι «ερυθρόλευκοι», που δεν είχαν ρυθμό και φαντασία. Βελτιώθηκαν κάπως στην επανάληψη, με τον υπέροχο Μποτία να σκοράρει δύο φορές με κεφαλιές και να τους βγάζει από το αδιέξοδο. Μπορούσαν κάτι καλύτερο οι γηπεδούχοι, αν δεν «πέταγαν» την κλασική ευκαιρία με τον Γοδόι στο 40′, και απλά μείωσαν στο 75′ σε 1-2…

«Πολυβόλο» η ΑΕΚ συνέτριψε με 5-1 στο ΟΑΚΑ τον «ανύπαρκτο» Ηρακλή και πάει με άλλες… διαθέσεις την Κυριακή στη Λεωφόρο. Η ΑΕΚ του Μανωλά είχε πλάνο, αλλά και πείσμα. Μεγάλες νίκες ο Αστέρας Τρίπολης στα Γιάννενα (1-2) και ο Πλατανιάς στο Αγρίνιο (1-2). «Όλα μηδέν» στις συναντήσεις Καλλονής – Λεβαδειακού (0-0) και Πανθρακικού – Ξάνθης (0-0). Κακός ο Πανιώνιος, μια ευκαιρία κι ένα γκολ (0-1) η «χλωμή» Βέροια στις καθυστερήσεις.

Η βαθμολογία (σε 8 αγώνες): Ολυμπιακός 24, Παναθηναϊκός 18, ΑΕΚ 16, ΠΑΟΚ 14, Πανιώνιος 13, Αστέρας 12, Βέροια 11, Λεβαδειακός 11, Ατρόμητος 9, Πλατανιάς 8, Ξάνθη 8, ΠΑΣ Γιάννινα 8, Παναιτωλικός 8, Ηρακλής 7, Καλλονή 6, Πανθρακικός 3.