Ο Ολυμπιακός θα βρεθεί για τρίτη φορά σε τελικό του φάιναλ φορ της Ευρωλίγκα με στόχο να πάρει για τρίτη φορά μέσα σε τέσσερα χρόνια τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης! Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου νίκησε 70-68 την ΤΣΣΚΑ στον πρώτο ημιτελικό της Μαδρίτης, αν και έχανε με 9π. διαφορά (63-54) 3′ και 39» πριν από το τέλος του αγώνα!

Νίκησε 70-68 την ΤΣΣΚΑ, σε «deja vu» της Κωνσταντινούπολης…

Σ’ αυτό το σημείο «μίλησε» ο αρχηγός Βασίλης Σπανούλης, που σε όλο το προηγούμενο διάστημα ήταν από «άφαντος», έως αρνητικός. Ενώ είχε 0/11 σουτ εντός παιδιάς, σκόραρε 8π. μέσα σε διάστημα 2′ και ο Ολυμπιακός βρέθηκε να προηγείται 63-66 1′ 30» πριν από τη λήξη! Οι «λούζερ» της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη είδαν το «φάντασμα» της Κωνσταντινούπολης και πάλι μπροστά τους! Ο Γουίμς ισοφάρισε 66-66 στα 31», αλλά ο Σπανούλης έκανε το 66-69 στα 9». Στο διάστημα που επέμενε ο Ντε Κολό μείωσε σε 68-69 και ο Σλούκας στα 6» διαμόρφωσε το τελικό 68-70, αφού οι Ρώσοι δεν πρόλαβαν στο διάστημα που απέμενε να εκδηλώσουν επίθεση!

Ο Ολυμπιακός έπαιξε από την αρχή δυνατή άμυνα και δεν επέτρεψε στην ΤΣΣΚΑ και στα ατού της (Κιριλένκο 5π., Τεόντοσιτς 8π.) να επιβάλουν το παιχνίδι της. Η ρωσική ομάδα προηγήθηκε 15-9, αλλά ένα τρίποντο του Παπαπέτρου άλλαξε την «ψυχολογία» του αγώνα. Η ομάδα του Ιτούδη προηγήθηκε στο 10λεπτο 20-17 και μ’ ένα σερί 7-0 «ξέφυγε» για λίγο 24-17, αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις, αν και ο Σπανούλης ήταν πολύ άστοχος (0/4δ., 0/4τρ. στο α’ ημίχρονο). Με 9 πόντους του Ιωάννη Παπαπέτρου και 11 πόντους του Γιώργου Πρίντεζη ισοφάρισε 33-33, προηγήθηκε 35-33 με τον Χάντερ, για να τελειώσει το ημίχρονο 36-35 για την ΤΣΣΚΑ. Σ’ αυτό το διάστημα η πρωταθλήτρια Ρωσίας είχε 14/18 βόλες, έναντι μόλις 2/2 του Ολυμπιακού (οι μοναδικοί πόντοι του Σπανούλη).

Για μια ακόμη φορά μεγάλος πρωταγωνιστής του Ολυμπιακού ήταν ο Σπανούλης (13π.), που πέτυχε 11 πόντους στα 3,5 τελευταία λεπτά! Πιο σταθερός παίκτης του Ολυμπιακού ήταν και πάλι ο Γιώργος Πρίντεζης (14π.), ενώ συνέβαλαν αποφασιστικά σε κρίσιμα σημεία του αγώνα οι Σλούκας (10π.) και Παπαπέτρου (8π.). Η ΤΣΣΚΑ σε ένα ακόμη φάιναλ φόρ έδειξε την ηττοπάθειά της. Πρώτος σκόρερ της ο Γάλλος Ντε Κολό (18π.).

* Ο τελικός της διοργάνωσης θα διεξαχθεί αύριο Κυριακή και θα ξεκινήσει στις 9.00 μ.μ. (ώρα Ελλάδας), ενώ θα προηγηθεί ο «μικρός τελικός» στις 6.00 μ.μ..