Νίκες πρόκρισης για ΑΕΚ και Άρη!

Η ΑΕΚ και ο Άρης πέτυχαν την 4η νίκη τους (σε 6 αγώνες) στο EuroCup και βρίσκονται «αγκαλιά» με την πρόκριση στους «32» του θεσμού. Αντίθετα ο ΠΑΟΚ «κατέρρευσε» στην τελευταία περίοδο του αγώνα με τη Ζολνόκι και παρέμεινε στις δύο νίκες…

Κατέρρευσε ο ΠΑΟΚ στην Ουγγαρία

Κράσνι Οκτιάμπ – ΑΕΚ 78-82

Τέταρτη διαδοχική νίκη πέτυχε η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε στην παράταση με 82-78 της Κράσνι Οκτιάμπρ στο Βόλβογκραντ. Η «Ένωση» ήταν καλύτερη από την αντίπαλό της και θα μπορούσε να είχε πάρει πιο εύκολα τη νίκη, αλλά λίγο ήθελε για να «αυτοκτονήσει».

Η ΑΕΚ βρέθηκε να χάνει 20-10 στο ξεκίνημα του ματς, αλλά στη συνέχεια είχε τον έλεγχο. Αρχικά προηγήθηκε 29-30 (33-34 ημίχρονο) και το ματς έδειχνε «τελειωμένο», όταν το σκορ έγινε 44-55 στο 28′ (48-57 στο 30′). Τρία διαδοχικά τρίποντα του πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ και του Παναθηναϊκού Ντι Τζέι Κούπερ (27π.) έκαναν το σκορ 66-66 1’50» από τη λήξη. Η ρωσική ομάδα προηγήθηκε και 70-68 (επιμέρους σκορ 15-4), για να ισοφαρίσει 70-70 ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης (28π., 10ρ.) και να πάει το ματς στην παράταση, όπου η ΑΕΚ πήρε -έστω και δύσκολα- τη νίκη.

Ζολνόκι – ΠΑΟΚ 78-69

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 78-69 από τη Ζολνόκι στην Ουγγαρία, αν και νικούσε με 14π. διαφορά στο 30′. Ο «δικέφαλος» ήταν κυριάρχος για 30′ (41-55), αλλά δέχθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο 37 πόντους και γνώρισε μια «σκληρή» ήττα!

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου είχε ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο (7-25 επιμέρους σκορ) και προηγείτο 24-36 στο ημίχρονο. Παράλληλα, έχασε και τη διαφορά του πρώτου αγώνα και μειώθηκαν οι ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση του EuroCup. Ο ΠΑΟΚ δεν είχε βοήθεια και από τον Σχορτσανίτη, που αποβλήθηκε με 5 φάουλ σε λιγότερα από 12′ συμμετοχής.

ΠΑΟΚ: Τέπιτς, Λιάπης 4, Βασιλειάδης 11, Κακαρούδης 3 (1), Τσόχλας 10 (1), Δέδας 3 (1), Μαργαρίτης 8, Ντούβνιακ 7 (1), Μάρκοβιτς 8 (1), Σχορτσανίτης 5, Χάτσερ 10 (2).

Άρης – Τραμπζονσπόρ 78-70

Αντίθετα, ο Άρης δυσκολεύτηκε από την τουρκική Τραμπζονσπόρ στο πρώτο ημίχρονο (38-36), αλλά στο β’ μέρος ήταν καλύτερος και νίκησε πιο εύκολα απ’ ό,τι δείχνει το τελικό 78-70, καθώς η διαφορά έφτασε και στους 15π. (70-55). Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, που κάλυψε και την διαφορά της ήττας (με 3π.) στον πρώτο γύρο, ήταν εύστοχη στα τρίποντα (7/15) και νίκησε και στη μάχη των ριμπάουντ (42-35), έχοντας σε απίστευτη μέρα τον Θόδωρο Ζάρα (27π. με 5/7 τρίποντα!) και πολύ καλό τον Τζαμίλ Χάγκινς.

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 6, Πελεκάνος 2, Τσούπκοβιτς 6 (1), Γουάιτ 13, Γουότερς 2, Ζάρας 23 (4/5δπ., 5/7τρ., 2ρ.), Χάγκινς 18 (6/7β., 6/10δπ., 8ρ.), Κοέν 2, Μούρτος, Σίμτσακ 1, Μακ Νιλ 5.