Νέος έπεσε σε κώμα από γενόσημο

giatroigenosima

Ένα ακόμα περιστατικό καταδεικνύει ότι τα φθηνά γενόσημα, που κυκλοφορούν ήδη στην ελληνική αγορά, μπορούν να θέσουν σε κίνδυνο τη ζωή των ασθενών. Πριν από έξι μήνες περίπου, ήταν δύο ακόμα ασθενείς, στη Θεσσαλονίκη, που κινδύνεψαν με σοβαρές βλάβες στα νεφρά τους, όταν η φαρμακευτική αγωγή που ακολουθούσαν, άλλαξε στο φαρμακείο, με βάση τη δραστική ουσία.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση, η υγεία ενός νεαρού άνδρα φέρεται να κλονίστηκε κατά τη στρατιωτική του θητεία. Με συστηματική παρακολούθηση ο φαντάρος συνήλθε, όμως η αγωγή έπρεπε να συνεχιστεί και μετά την απόλυσή του.

Το σκεύασμα που του χορηγούσαν οι στρατιωτικοί ιατροί ήταν ακριβό, με βάση τη συνταγογράφηση δραστικής ουσίας ο γιατρός του έγραψε κάποιο φθηνό γενόσημο. Το αποτέλεσμα της αλλαγής θεραπείας ήταν να πέσει σε κώμα.

Read more: http://www.newsbomb.gr/fakelos-ygeia/story/375842/epese-se-koma-logo-parenergeion-fthinoy-genosimoy#ixzz2m0xNOBF8