Μέσι – Ρονάλντο 2-2 !

Ακόμη ένα καταληκτικό clasico, είχαμε την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε μεταξύ των -για πολλούς- δύο καλύτερων ομάδων στον πλανήτη, το οποίο έληξε ισόπαλο 2-2.

Η «μονομαχία» διεξήχθη στην έδρα των Καταλανών στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Πριμέρα Ντιβιζιόν, με τη «Μπάρτσα» να βρίσκεται στο +8 από τους Μαδριλένους. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, κάτι που μαρτυρά και η στατιστική των 4 τερμάτων, 2 δοκαριών, μοιρασμένα για κάθε ομάδα.

Το Α’ ημίχρονο ανήκε στη Ρεάλ που με γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 23‘, άνοιξε το σκορ. Στη συνέχεια αφού ο Μπενζεμά, δεν έκανε το 0-2 -η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι-, ήρθε το 1-1 από τον Μέσι στο 31‘, ύστερα από καραμπόλα στην περιοχή των Μερένχες.

Στο Β’ ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε και η Μπαρτσελόνα σιγα-σιγά αναλάμβανε την πρωτοβουλία των κινήσεων με τη Ρεάλ να δίνει χώρο στους Καταλανούς, ψάχνοντας τις αντεπιθέσεις. Στο 61′ ήρθε ένα -ακόμη- υπέροχο φάουλ του Μέσι, για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του, κάνοντας ακόμα και τον τεράστιο Κασίγιας ανήμπορο να αποσοβήσει το γκολ. Ωστόσο η άτυπη μονομαχία Μέσι – Ρονάλντο δεν είχε τελειώσει καθώς 5′ αργότερα ο Κριστιάνο, έκανε το 2-2, απαντώντας με γκολ στους επικριτές του, που του καταλόγιζαν ότι… «χάνεται» στα clasico.

Η Μπαρτσελόνα επιβεβαιώνοντας την κυριαρχία της στην επανάληψη, λίγο έλειψε να πάρει το «τρίποντο» αλλά το φοβερό σουτ του δεξιού μπακ Μοντόγια, κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα της Ρεάλ.

Το σίγουρο είναι ότι όσοι παρακολούθησαν το ματς, έφυγαν γεμάτοι ικανοποίηση για το πλούσιο θέαμα που προσέφεραν για πολλοστή φορά οι δύο αντίπαλοι.

Επιμέλεια: Ηλίας Μαλιγιάννης