Μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού!

ΦΕΝΕΡ 26.JPG

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε μεγάλη νίκη (76-71) χθες στο ΟΑΚΑ, αναγκάζοντας στην πρώτη της ήττα στο «Τοπ 16» τη Φενέρμπαχτσε. Οι «πράσινοι» δεν αιφνιδιάστηκαν στο α’ ημίχρονο και στην επανάληψη ανέβασαν την απόδοσή τους, ειδικά στην άμυνα, και έφθασαν στην πέμπτη νίκη σε οκτώ αγώνες.

Η Φενέρ μπήκε δυνατά στο ματς και με πολύ δραστήριο τον Ντίξον προηγήθηκε 2-8, με τον Παναθηναϊκό να απαντάει με τον Ραντούλιτσα, αλλά η τουρκική ομάδα είχε ένα σταθερό προβάδισμα (15-20 στο 10′), που έφθασε και στους 8π. (20-28). Σ’ αυτό το σημείο ο Παναθηναϊκός πέτυχε ένα σερί 11-0, με «αιχμή του δόρατος» τον Ουίλιαμς και με τον Διαμαντίδη να δίνει το προβάδισμα με τρίποντο (29-28), πριν γίνει το 31-28. Ο Ούντοχ αντέδρασε με 5 διαδοχικούς πόντους και τελικά το ημίχρονο τελείωσε 36-36.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν και στην αρχή του β’ ημιχρόνου, μέχρι που ο Φώτσης πέτυχε τρίποντο από τη γωνία και έκανε το 58-53 στο 31′ (55-53 στο 30′). Απ’ το σημείο αυτό και μετά ο Παναθηναϊκός δεν έχασε το προβάδισμα στο σκορ, βελτιώνοντας πολύ την άμυνά του. Ένα νέο μακρινό τρίποντο του Φώτση ανέβασε τη διαφορά στους 7π. (71-64) 3′ 50». Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 72-64 στο 38′, αλλά με κορυφαίο τον Ούντοχ η Φενέρ μείωσε στον πόντο 72-71 στα 46» από το τέλος.

Στο φινάλε πρωταγωνιστής ήταν ο Ουίλιαμς, που μαζί με τον Χέινς «μεταμόρφωσαν» θετικά τον Παναθηναϊκό. Αρχικά σημείωσε το 74-71 και διαμόρφωσε το τελικό 76-71 με δύο βολές 9» από την λήξη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Χάινς 6, Γιάνκοβιτς, Φώτσης 6 (2), Ραντούλιτσα 13, Φελντέιν 8 (2), Διαμαντίδης 6 (2), Γκιστ 8, Καλάθης 9, Κούζμιτς 6, Ουίλιαμς 14.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Χίκμαν, Ερσέκ, Ούντοχ 19, Μαχμούτογλου 6 (2), Μπογκντάνοβιτς 9 (3), Βέσελι 12, Κάλινιτς 2, Ντίξον 16 (2), Ντατόμε 7 (1).

* Άλλα χθεσινά αποτελέσματα: Νταρουσάφακα – Μάλαγα 78-55, Λοκομοτίβ Κουμπάν – Τσεντεβίτα 87-63, Μπάμπεργκ – Ρεάλ 86-90, Λαμποράλ Κούτσα – Ζαλγκίρις 71-65.