Κόλαφος για Ψωμιάδη η Εισαγγελία

psomiadisΤην ενοχή του Μάκη Ψωμιάδη για απόπειρα εκβίασης σε βαθμό κακουργήματος, δωροδοκία και δωροληψία κατ’εξακολούθηση και παράλληλα την αθώωσή του για την συγκρότηση και την διεύθυνση εγκληματικής οργάνωσης παράνομου στοιχηματισμού και ξέπλυμα μαύρου χρήματος πρότεινε η Εισαγγελέας Βιργινία Σακελλαροπούλου, σε αγόρευσή της την Παρασκευή.
Αναλυτικά η Εισαγγελέας αγόρευσε και πρότεινε τις εξής ποινές:

Μάκης Ψωμιάδης:

Ένοχος για τα αδικήματα:

α) Απόπειρα εκβίασης σε βαθμό κακουργήματος

β) Δωροδοκία και δωροληψία κατ’ εξακολούθηση

Αθώος για τα αδικήματα:

Συγκρότηση και διεύθυνση εγκληματικής οργάνωσης του παράνομου στοιχηματισμού και του ξέπλυμα μαύρου χρήματος.

Γιάννης Παπακώστας:

Ένοχος για τα αδικήματα:

Δωροδοκία και δωροληψία κατ’ εξακολούθηση

Αθώος για τα αδικήματα:

Συγκρότηση και ένταξη σε εγκληματική οργάνωση και παράνομος στοιχηματισμός

Κωνσταντίνος Ριαβόγλου:

Ένοχος για όλα τα αδικήματα:

Δωροληψία και δωροδοκία κατ’ εξακολούθηση και παράνομος στοιχηματισμός.

Θωμάς Μητρόπουλος:

Ένοχος για δωροδοκία κατ΄εξακολούθηση.

Αθώος για δωροληψία και παράνομο στοιχηματισμό.

Γιώργος Χριστοβασίλης:

Ένοχος για δωροδικία και δωροληψία κατ’ εξακολούθηση.

Αθώος για παράνομο στοιχηματισμό.

Διονύσης Κωτούλας:

Ένοχος για δωροδοκία κατ΄εξακολούθηση.

Αθώος για παράνομο στοιχηματισμό.

Περικλής Αμανατίδης:

Ένοχος για δωροδοκία κατ΄εξακολούθηση.

Αθώος για παράνομο στοιχηματισμό.

Σταύρος Ψωμιάδης:

Αθώος όλων των πράξεων (συγκρότηση και ένταξη σε εγκληματική οργάνωση, δωροδοκία, δωροληψία και παράνομο στοιχηματισμό).

Βαγγέλης Αγγελής:

Αθώος όλων των πράξεων (δωροδοκία, δωροληψία και παράνομο στοιχηματισμό).

Δημήτρης Δημητρίου:

Αθώος όλων των πράξεων (απάτη κατ΄εξακολούθηση, παράνομο στοιχηματισμό και ξέπλυμα)

Γιώργος Χαβενετίδης:

Αθώος όλων των πράξεων (απάτη κατ΄εξακολούθηση, παράνομο στοιχηματισμό και ξέπλυμα).

Τα ματς για τα οποία η Εισαγγελέας πρότεινε την ενοχή για δωροδοκία και δωροληψία και τα οποία σύμφωνα με την Εισαγγελέα ήταν χειραγωγημένα είναι τα εξής: Αγροτικός Αστέρας – Καβάλα 0-3, Καβάλα – Αγροτικός Αστέρας 4-1, Καβάλα – ΠΑΣ Γιάννινα 2-1, Αναγέννηση Καρδίτσας – Καβάλα 3-0, Ολυμπιακός Βόλου – Ηλυσιακός 0-1, Ηλυσιακός – Εθνικός 3-2, Ηλυσιακός – Αγροτικός Αστέρας 3-2.