Κύπελλο Ελλάδας: Στον τελικό Κυπέλλου με 1-1 ο Ολυμπιακός

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Με «προίκα» του 3-0 του πρώτου αγώνα, ο Ολυμπιακός έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, αν και χθες ήρθε ισόπαλος 1-1 με τον Απόλλωνα Σμύρνης στο «άδειο» (λιγότεροι από 5.000 οι θεατές) «Γ. Καραϊσκάκης».

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Στο α’ ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε μια σχετική υπεροχή, αλλά ο Απόλλωνας προηγήθηκε 0-1 στο 44′. Σε αντεπίθεση των φιλοξενούμενων και σε παράλληλη σέντρα του Άρσιτς, ο Ανγκούλο σκόραρε αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι. Στο β’ ημίχρονο ο Ολυμπιακός κυνήγησε το γκολ της ισοφάρισης και στο 80′ ακυρώθηκε (κακώς) ως οφσάιντ γκολ που σημείωσε από κοντά ο Ντοσεβί. Το 1-1 έγινε στο 84′, όταν ο Φορτούνης έκανε παράλληλη πάσα από τα αριστερά και με προβολή ο Μπενίτες πρόλαβε τους αμυντικούς του Απόλλωνα.

Να σημειωθεί ότι οπαδοί των «ερυθρολεύκων» είχαν αναρτήσει πανό με υβριστικό περιεχόμενο κατά του υφυπουργού Αθλητισμού Σταύρου Κοντονή, που με παρέμβαση των παραγόντων της ΠΑΕ μετά από ώρα κατέβηκαν.