Κύπελλο Ελλάδας: Πρόκριση με 0-0 για τον ΠΑΟΚ

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΠΑΙΚ 39944

Ο ΠΑΟΚ ήταν η ομάδα που πήρε την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου χάρη στο γκολ που είχε πετύχει ο Πέλκας στην πρώτη αναμέτρηση στη Νέα Σμύρνη. Οι δυσκολίες που αντιμετώπισαν οι γηπεδούχοι αποτυπώνονται και στο τελικό 0-0, που ήρθε και λόγω της αποτελεσματικής άμυνας που έπαιξαν οι δύο αντίπαλοι και λόγω ευκαιριών που χάθηκαν εκατέρωθεν. Ο «δικέφαλος του Βορρά» ήταν κακός χθες στην Τούμπα έχοντας μόλις δύο ευκαιρίες σε όλο το παιχνίδι, η πρώτη στο 50′ (Πέλκας) και η δεύτερη στο 77′ (Κάτσε).

Ο Πανιώνιος ήταν καλύτερος, είχε ενέργεια στο παιχνίδι του και έδειχνε να θέλει περισσότερο την πρόκριση, όμως είχε κακές επιλογές στην τελική προσπάθεια. Στο 47′ ο Μασούρα, μπήκε στην περιοχή του ΠΑΟΚ, όμως το σουτ κατέληξε στην αγκαλιά του Βελλίδη. Ένα λεπτό αργότερα ο Ανσαριφάρντ έκανε άνω – κάτω την άμυνα, αλλά σούταρε άουτ.

ΠΑΟΚ: Βελλίδης, Κίτσιου, Βίτορ, Χατζηισαΐας, Σκόνδρας, Τσίμιροτ, Τζιόλης (46′ Κάτσε), Πέλκας, Μακ, Μπερμπάτοφ, Αθανασιάδης (46′ Γκολάσα).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Διούδης, Οικονόμου (84′ Τασουλής), Κόρμπος, Ρισβάνης, Βλάχος, Σιώπης, Τζανδάρης (80′ Καθάριος), Μασούρας (61′ Μπαργκάν), Μπακασέτας, Καραμάνος, Ανσαριφάρντ.

* Ο Κλάους Αθανασιάδης τραυματίστηκε στο α’ ημίχρονο στον δικέφαλο και αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο.

* Τέσσερις ομάδες έμειναν στην κούρσα για την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας 2015-16, με τον ΠΑΟΚ να είναι ο τελευταίος χρονικά που εξασφάλισε την παρουσία του στα ημιτελικά. Ο Ολυμπιακός στην προημιτελική φάση απέκλεισε τον Αστέρα Τρίπολης (5-0, 1-1), ενώ η ΑΕΚ ξεπέρασε το εμπόδιο του Ηρακλή με δύο νίκες (4-1, 0-1) και ο Ατρόμητος άφησε εκτός συνέχειας τον Παναθηναϊκό (0-0, 1-0). Η κλήρωση θα πραγματοποιηθεί σε ημερομηνία που θα ορίσει η ΕΠΟ τις προσεχείς ημέρες.