Η Ξάνθη και η ΑΕΚ είναι οι δύο τελευταίες ομάδες που προκρίθηκαν στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας. Η ακριτική ομάδα νίκησε με 1-0 στη Λεωφόρο τον Παναθηναϊκό, ενώ ο «δικέφαλος» επικράτησε με 2-0 της Κέρκυρας.

Νίκησε δίκαια με 1-0 στη Λεωφόρο * ΑΕΚ – Κέρκυρα 2-0

Η νίκη-πρόκριση της Ξάνθης επί του Παναθηναϊκού ήταν πέρα για πέρα δίκαιη, αν και το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε δύο λεπτά πριν από τη λήξη του κανονικού αγώνα κι ενώ ο Παναθηναϊκός έπαιζε για ένα μισάωρο με 10 παίκτες. Η ομάδα του Λουστέσκου ήταν αυτή που είχε την υπεροχή από την αρχή του ματς και είναι χαρακτηριστικό ότι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός δεν έχασε ούτε μια ευκαιρία, ενώ ο τερματοφύλακας της Ξάνθης Κυριακίδης δεν χρειάστηκε να αποκρούσει ούτε ένα σουτ!

Ουσιαστικά αυτό που έκρινε την έκβαση της αναμέτρησης ήταν η αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Μέντες στο 60′. Ο Αναστασίου αποφάσισε να γυρίσει την ομάδα του σε μαζική άμυνα, καθώς το 0-0 έδινε την πρόκριση στους «πράσινους» (1-1 το πρώτο ματς), αλλά αυτή η επιλογή του «τιμωρήθηκε» στο 88′.  Ο Βάλτερ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Καπετάνος έπιασε την κεφαλιά, ο Κοτσόλης απέκρουσε ασταθώς, η μπάλα πήγε στο δοκάρι και ο Βασιλακάκης πήρε το «ριμπάουντ» κι από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το «χρυσό» 0-1.

* Μετά τον Ατρόμητο, η ΑΕΚ απέκλεισε καθαρά και δεύτερη ομάδα της Σούπερ Λιγκ. Η «Ένωση» ήταν καλύτερη σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα της Κέρκυρας και επικράτησε με 2-0 στο ΟΑΚΑ (1-1 το πρώτο ματς). Η ΑΕΚ έγινε μετά τον Ηρακλή, τα Χανιά και τον Απόλλωνα Σμύρνης η τέταρτη ομάδα της Φούτμπολ Λιγκ που θα μετάσχει σήμερα το μεσημέρι στην κλήρωση της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου, για πρώτη φορά μετά από τέσσερα χρόνια.

Η ΑΕΚ είχε από την αρχή την πρωτοβουλία στο ματς, ήταν αυτή που απείλησε στο α’ ημίχρονο, αλλά γκολ δεν πέτυχε μέχρι το 51′, όταν κέρδισε πέναλτι. Ο Μπαρμπόσα ανατράπηκε κοντά στη γραμμή του άουτ από τον Γκόμεζ και ο Μάνταλος πέτυχε το 1-0. Στο 81′ η Κέρκυρα έφθασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά ο Αραβίδης απέκρουσε πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Μαρκόφσκι και στο επόμενο λεπτό έγινε το 2-0, όταν ο Αραβίδης βρέθηκε από την άμυνα στην επίθεση και με εντυπωσιακό σουτ νίκησε τον Κουτζαβασίλη. Στο 85′ σέντρα-σουτ του Μπακάκη σταμάτησε στο δοκάρι της Κέρκυρας.