Και πάλι μακριά από τα μετάλλια…

anteΓια μια ακόμη φορά τα τελευταία χρόνια η Εθνική μας ομάδα μπάσκετ θα μείνει μακριά από τα μετάλλια μιας μεγάλης διοργάνωσης. Το αντιπροσωπευτιικό μας συγκρότημα παρουσιάστηκε στο πιο κρίσιμο παιχνίδι κατώτερο των περιστάσεων, αν και είχε έναν «εξωπραγματικό» Γιάννη Αντετοκούνμπο, που έκανε το καλύτερο παιχνίδι της καριέρας του με τη «γαλανόλευκη». Η Ισπανία, χωρίς να είναι καλύτερη, επικράτησε 73-71, εκμεταλλευόμενη τη «νωθρή» ελληνική παρουσία στο α’ ημίχρονο και την κακή για επτά λεπτά στην τελευταία περίοδο.

Η Εθνική μας ηττήθηκε 73-71 από την Ισπανία…

Η Ισπανία πήρε το προβάδισμα μετά το πρώτο δεκάλεπτο (14-14) και ευστοχώντας σε 5/10 τρίποντα απέκτησε διαφορά 7π. (39-32) στα μισά του αγώνα. Σ’ αυτό το διάστημα η Ελλάδα είχε μόλις 2/9 τρίποντα, αλλά δεν έχασε την επαφή με το σκορ έχοντας την κυριαρχία στα ριμπάουντ (20-12). Η τρίτη περίοδος ήταν καταπληκτική για την Ελλάδα, αφού επικράτησε με επί μέρους σκορ 25-16. Η Εθνική μας με ηγέτη τον Γιάννη Αντετοκούνμπο έπαιξε πολύ καλή άμυνα και επέβαλε γρήγορο ρυθμό στο ματς. Μ’ ένα επί μέρους σκορ 14-3 προηγήθηκε 46-42 και είχε σταθερό προβάδισμα (55-51) μέχρι που έκανε τέταρτο φάουλ ο Μπουρούσης (29′).

Με την Εθνική μας να προηγείται 57-55 στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου, η συνέχεια ήταν ανέλπιστα κακή. Οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη, με προεξάρχοντα τον Βασίλη Σπανούλη (3/9δ., 1/5τρ.), έχασαν κάθε επαφή με το αντίπαλο καλάθι και σε 7′ πέτυχαν μόνο ένα τρίποντο με τον Αντετοκούνμπο (60-62). Οι Ισπανοί προηγήθηκαν 66-60 στο 37′, με την Εθνική μας να κάνει την αντεπίθεσή της με διαδοχικούς πόντους του Καλάθη (69-65 27» από τη λήξη). Η Ισπανία ήταν εύστοχη στις βολές, αλλά ο Σλούκας μείωσε στον πόντο στα 4» με τρίποντο (72-71). Στα 2,7 δευτερόλεπτα ο Πάου Γκασόλ, που ήταν και πάλι μακράν ο καλύτερος παίκτης της Ισπανίας, πέτυχε με 1/2 βολές το73-71 και στη συνέχεια το τρίποντο του Αντετοκούνμπο από την σέντρα δεν είχε καμία τύχη.

Από την αναμέτρηση θα μείνει στη μνήμη μας η ηρωική εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο, που πήρε συνολικά 17 ριμπάουντ (9 αμυντικά – 8 επιθετικά) και θα μπορούσε να σφραγίσει με την παρουσία του την πρόκριση, αν δεν χρεωνόταν δύο φορές με «βήματα», που δεν σφυρίζονται στο ΝΒΑ, στα τελευταία λεπτά.

ΕΛΛΑΔΑ: Μπουρούσης 5, Ζήσης 5, Σπανούλης 10 (1), Καλάθης 14 (2), Περπέρογλου, Σλούκας 3 (1), Καϊμακόγλου, Κουφός 9, Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 12 (2).

ΙΣΠΑΝΙΑ: Γκασόλ 27 (1), Φερνάντεθ, Ροντρίγκεθ 10 (1), Ρίμπας 3 (1), Ρέγιες 5, Κλαβέρ 2, Γιουλ 8 (2), Μίροτιτς 18 (2).

* Σήμερα η Σερβία αντιμετωπίζει την Τσεχία (7.30 μ.μ.) και η Ιταλία τη Λιθουανία (10.00 μ.μ.).