Και στο τέλος το «σηκώνει» η Τσέλσι

Η Τσέλσι στην κορυφή της Ευρώπης! Μετά από έναν συγκλονιστικό -σε εξέλιξη- αγώνα, οι Λονδρέζοι νίκησαν στα πέναλτι τη Μπάγερν με 4-3 (κ.α. 1-1) και πανηγύρισαν την κατάκτηση του βαρύτιμου τροπαίου, μέσα στο «σπίτι» των Γερμανών.

Οι Βαυαβαροί ήταν καλύτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, με τους Άγγλους να αμύνονται μαζικά και να βγαίνουν στην αντεπίθεση, μόνο όταν τους επέτρεπαν οι συνθήκες.

Ο,τι δεν έγινε σε όλο τον αγώνα, σημειώθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού. Ο Μίλλερ ήταν αυτός, ο οποίος στο 83′ έδωσε το προβάδισμα στη Μπάγερν και όλοι πίστεψαν πως κάπου εκεί τελείωσαν όλα.

Ο Ντιντιέ Ντρογκμπά, όμως, είχε διαφορετική άποψη. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ιβοριανός στράικερ, μετά από εκτέλεση κόρνερ (του πρώτου της Τσέλσι στο 90λεπτο), με ασύλληπτη κεφαλιά νίκησε το Νόγιερ και έγραψε το 1-1, που ήταν και το τελικό σκορ.

Στην παράταση, οι Γερμανοί είχαν τεράστια ευκαιρία να προηγηθούν, όταν στο 105′ ο Ντρογκμπά ανέτρεψε τον Ριμπερί (αμέσως ο Γάλλος αντικταστάθηκε λόγω τραυματισμού), με τον Προυένσα να καταλογίζει το πέναλτι. Ο Πιετρ Τσεχ, όμως, απέκρουσε την εκτέλεση του Αριέν Ρόμπεν.

Ο αγώνας, εν συνεχεία, οδηγήθηκε στα πέναλτι με τους Νόγιερ και Τσεχ να κάνουν τα πάντα, για να δώσουν το τρόπαιο στην ομάδα τους. Ο αγώνας βρισκόταν στο 3-3, όταν ο Μπάστιαν Σβάινστάιγκερ σημάδεψε το δοκάρι του Τσεχ. Η τύχη χαμογελούσε με… νόημα στους Λονδρέζους και ο Ντιντιέ Ντρογκμπά ήταν αυτός που ανέλαβε να δώσει τη χαριστική βολή στη Μπάγερν.

Ο Ιβοριανός ευστόχησε, έκανε το 4-3, και έστειλε στα… ουράνια τον ίδιο και τους συμπαίκτες του και τους οπαδούς των «μπλε».