Στα πόδια των παικτών του ΠΑΟΚ είναι πλέον η πρόκριση στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ. Η Φιορεντίνα νίκησε στη Γαλλία την Γκινγκάμπ με 2-1 και ο ανούσιος για 65 λεπτά ΠΑΟΚ, όταν σοβαρεύτηκε, πήρε τη νίκη στο παγωμένο Μπορίσοφ με 2-0 επί της Ντιναμό Μινσκ με δύο γκολ του Στέφανου Αθανασιάδη στο τέλος του αγώνα.

Νέα ήττα (2-1) για τον Παναθηναϊκό

Στο 82′ ο Περέιρα από δεξιά έβγαλε συρτή σέντρα και ο Κλάους με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο σέντερ φορ του ΠΑΟΚ «ξανάχτύπησε» στο 88′. Μετά από σουτ του Γκολάσα, η μπάλα σταμάτησε στα σώματα των αμυντικών και ο Αθανασιάδης από το ύψος της μικρής περιοχής πέτυχε το 0-2.

Πλέον ο ΠΑΟΚ περιμένει την 11η Δεκεμβρίου το ματς της Τούμπας κόντρα στη γαλλική ομάδα για να πάρει την πρόκριση. Ο «δικέφαλος του Βορρά», που έφτασε στους επτά βαθμούς την Γκινγκάμπ, αλλά έχει ηττηθεί στη Γαλλία, θα επιδιώξει απλά τη νίκη, ανεξαρτήτως αποτελέσματος, για να πάρει το «εισιτήριο» της πρόκρισης.

Κι άλλη ήττα ο Παναθηναϊκός…

Για πέμπτο ματς στον 5ο όμιλο του ΓιουρόπαΛιγκ, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να πανηγυρίσει νίκη, παρότι προηγήθηκε στην παγωμένη (-7 βαθμούς Κελσίου) Μόσχα. Ηττήθηκε 2-1 από την Ντιναμό, που πέτυχε την πέμπτη διαδοχική της νίκη στη διοργάνωση.

Οι γηπεδούχοι είχαν σουτ του Κουράνι στο δοκάρι του Κοτσόλη στο 5′, αλλά στο α’ ημίχρονο δεν είχαν άλλη ευκαιρία. Αντίθετα ο Παναθηναϊκός πέτυχε γκολ (0-1) στο 14′ με καρφωτή κεφαλιά του Μπεργκ σε σέντρα του Νάνο και έχασε μεγάλη ευκαιρία να πετύχει το 0-2 στο 42′, όταν ο Μπαϊράμι αστόχησε μόνος του από το σημείο του πέναλτι μετά από έξοχη πάσα του Μπεργκ.

Στο β’ ημίχρονο η Ντιναμό μπήκε δυνατά και πέτυχε το 2-1 μέσα σε 7′. Στο 55′ μετά από προσωπική ενέργεια του Βενκέρ η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Τριανταφυλλόπουλου, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Παναθηναϊκού (1-1). Στο 62′ ένα λάθος του Μέντεζ έδωσε την ευκαιρία στον Ιόνοφ να πετύχει με πλασέ το 2-1.