Φάρος – Παναθηναϊκός στον τελικό!

Φάρος - Παναθηναϊκός στον τελικό!

Ο Φάρος Κερατσινίου συνέχισε την αήττητη πορεία του στο Κύπελλο και θα αντιμετωπίσει στον τελικό τον Παναθηναϊκό. Μετά τους Κολοσσό, Λαύριο, Τρίκαλα και Κηφισιά, η ομάδα του Ανδρέα Πολέμη νίκησε χθες και απέκλεισε και τον ΠΑΟΚ με 69-65!

Με 3/3 τρίποντα του Παπαμακάριου ο Φάρος προηγήθηκε 13-8 και μόνο δύο φορές έχασε το προβάδισμα (23-24 και 51-55). Με δύο τρίποντα του Μπατή και δύο βολές του Παπαμακάριου η ομάδα της Α2 προηγήθηκε 61-57 3′ από τη λήξη. Με «γκολ – φάουλ» του άστοχου Βασιλειάδη (1/8 τρίποντα) ο «δικέφαλος» μείωσε 62-61 και ισοφάρισε 62-62 στα 58». Καθοριστικό ήταν το φάουλ στα 37» του Σχορτσανίτη στον Παπαμάκαριο, που ευστόχησε σε 3 βολές (65-62). Το τελικό 69-65 έγραψε με δύο βολές στα 3» ο Κομποδιέτας.

Παπαμακάριος 21, Μπατής 10 και Σκορδίλης 10 οι πρώτοι σκόρερ του Φάρου, Σχορτσανίτης 18, Ντούβνιακ 11, Βασιλειάδης 10 από τον ΠΑΟΚ. Δεκάλεπτα: 18-14, 32-31, 51-48, 69-65.

* Την Κυριακή ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 90-69 του Άρη στο ΟΑΚΑ και προκρίθηκε στο 12ο συνεχόμενο τελικό! Οι «πράσινοι», μετά από ένα αμφίρροπο α’ ημίχρονο (38-37), ήταν… καταιγιστικοί στην τρίτη περίοδο. Οι νικητές σκόραραν 17/32 τρίποντα, με κορυφαίους τους Φελντίν (22π. με 6/10τρ.), Γκιστ (20π., με 4/5τρ.), Διαμαντίδη (15π., με 3/3τρ.) και Καλάθη (9 ασίστ).

Πρεμιέρα…

Σήμερα ξεκινάει η φάση του «Τοπ 16» της Ευρωλίγκα, με τον Ολυμπιακό να υποδέχεται (9.00 μ.μ.) στο ΣΕΦ την Μπαρτσελόνα στο πρώτο από τα ντέρμπι του έκτου ομίλου. Με τον Ολυμπιακό δεν θα αγωνιστεί και πάλι ο Ματ Λοτζέσκι, που θα μείνει για δύο ακόμη εβδομάδες εκτός δράσης. Η Μπαρτσελόνα την Κυριακή νίκησε 91-84 την Ρεάλ στη Μαδρίτη για το ισπανικό πρωτάθλημα.

* Ο Ολυμπιακός συμφώνησε με τον Αμερικανό γκαρντ Ντάριους Τζόνσον – Όντομ, που έμεινε ελεύθερος από την τουρκική Τραμπζονσπόρ.

* Για την 11η αγωνιστική της Μπάσκετ Λιγκ σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: Κολοσσός – ΑΕΚ 85-86, Αρκαδικός – Κόροιβος 88-89, ΠΑΟΚ – Τρίκαλα 82-67, Απόλλων Π. – Λαύριο 90-73, Παναθηναϊκός – Καβάλα 88-54, Ρέθυμνο – Κηφισιά 74-61, Ολυμπιακός – Άρης 76-64.