Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε χθες ο Παναθηναϊκός, που μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι νίκησε 86-85 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και μείωσε το σκορ της σειράς σε 2-1. Οι «πράσινοι» ήταν καταπληκτικοί μετά το 16′, προηγήθηκαν με 10π. διαφορά (71-61 4′ 30» πριν από τη λήξη), αλλά ο Γουίμς με 4/4 στα τρίποντα έφερε στα «ίσα» και πάλι το παιχνίδι, που κρίθηκε με μια βολή του κορυφαίου Έλλήνα παίκτη χθες, του Νίκου Παππά, 3,5 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη.

Νίκησε 86-85 την ΤΣΣΚΑ και μείωσε σε 2-1…

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 5-0 στην αρχή του αγώνα, αλλά η ΤΣΣΚΑ «απάντησε» άμεσα μ’ ένα σερί 0-12, για να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο 14-20. Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα σερί συνεχίστηκαν εκατέρωθεν. Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα 10-0 και προηγήθηκε 21-20 με τρίποντο του Φώτση, έχοντας στο παρκέ τη «δεύτερη» πεντάδα, για να ακολουθήσει ένα 0-11 των φιλοξενούμενων, με 3/3 τρίποντα του Γάλλου Ναντό Ντε Κολό (21-31 στο 16′). Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός βελτίωσε την άμυνά του, «ροκάνισε» τη διαφορά και ισοφάρισε 34-34 σε «νεκρό» χρόνο.

Στις αρχές του β’ ημιχρόνου τρία τρίποντα μέσα σ’ ένα λεπτό (δύο από τον Παππά κι ένα από τον Γκιστ), έφεραν προηγούμενο τον Παναθηναϊκό με 45-37, αλλά η ΤΣΣΚΑ με 4/4 βολές του Χάινς μείωσε σε 54-53, για να τελειώσει το δεκάλεπτο 56-53. Οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο του ματς κι όταν ο Κιριλένκο έκανε το 4ο φάουλ (68-59 5′ 30» πριν από τη λήξη) φάνηκε ότι το ματς είχε «λήξει», αλλά ο Γουίμς είχε διαφορετική γνώμη! Ο Τεόντοσιτς μείωσε σε 84-83 12» πριν από το τέλος, ο Διαμαντίδης έχασε μια βολή στα 11» (85-83) και ο Ντε Κολό ισοφάρισε 85-85 στα 5». Ο Παππάς κέρδισε αμέσως μετά φάουλ. Ευστόχησε στην πρώτη βολή, αστόχησε -επίτηδες- στη δεύτερη, αλλά οι διαιτητές έδωσαν την μπάλα στην ομάδα του Ιτούδη, καθώς ο Γκιστ είχε μπει στη ρακέτα πριν από την εκτέλεση της βολής. Στα 3» που απέμεναν ο Γουίμς έκανε λάθος στην υποδοχή της μπάλας και ο αγώνας έληξε!

Ο Νίκος Παππάς πέτυχε 25π. με 5/7 τρίποντα και 31 βαθμούς στην αξιολόγηση, ενώ ο Γουίμς σημείωσε 24π. με 4/5 τρίποντα (24 στην αξιολόγηση). Από τον Παναθηναϊκό σπουδαία εμφάνιση έκαναν και οι Φώτσης (12π. με 4/5τρ.) και Διαμαντίδης (15π., 2/3τρ., 7 ασιστ).

* Η Φενέρμπαχτσε νίκησε τη Μακάμπι στην παράταση με 75-74 (65-65 κανονικός αγώνας) μέσα στο Τελ Αβίβ και έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στο φάιναλ φορ. Για μια ακόμη φορά σε τελικά διοργάνωσης ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς, ενώ η Μακάμπι δεν θα έχει τη δυνατότητα να υπερασπιστεί τον τίτλο της. Πρώτος σκόρερ της Φενέρ ο Νίκος Ζήσης με 19π. (4/7δ., 3/4τρ., 2/4β.).