Ευρωλίγκα:Ολυμπιακός-Γαλατάσαραϊ 93-66

olympiakos-n26Εντυπωσιακός ήταν ο Ολυμπιακός απέναντι στη Γαλατάσαραϊ στο ΣΕΦ, επικρατώντας με το ευρώ 93-66, για το «πέντε στα πέντε» στη φετινή Ευρωλίγκα

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και μόλις στο 3′ προηγήθηκε με 7-2, με τρίποντο του Πέτγουεϊ. Ο Γκιουλέρ έδωσε λύση στους φιλοξενούμενους και με προσωπικές ενέργειες μείωσε σε 9-4, αλλά με διαδοχικούς πόντους από Ντάνστον και Λαφαγέτ οι Πειραιώτες δεν άργησαν να… αποκαταστήσουν την τάξη, 18-9 στο 7′. Με τον Κατσίβελη να εκτελεί από την περιφέρεια και τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να μη χαλαρώνουν στην άμυνα οι γηπεδούχοι έκλεισαν στο +13 το πρώτο δεκάλεπτο (26-13).

Με… κεκτημένη ταχύτητα συνέχισαν στη δεύτερη περίοδο και με το Χάντερ ξέφυγαν άμεσα στο 31-15, αλλά οι Τούρκοι «κρατήθηκαν» όντας εύστοχοι από τη γραμμή των βολών (35-24). Γκονλούμ και Αρόγιο, ωστόσο, δεν είχαν καταθέσει τα όπλα και μείωσαν ύστερα από ώρα τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό πόντων στο 18′ (47-38), αλλά ο Μάντζαρης στο φινάλε του ημιχρόνου διαμόρφωσε το +10, με το οποίο πήγαν οι δύο αντίπαλοι στα αποδυτήρια (49-39). Ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο μέρος με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας, 75% στα δίποντα και 5/11 τρίποντα, ενώ οι παίκτες του μοίρασαν και δεκατέσσερις ασίστ.