Ευρωλίγκα: Ξεκίνημα με νίκη ο Ολυμπιακός

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 334466Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με νίκη 76-61 την παρουσία του στην Ευρωλίγκα χθες στο Ηράκλειο, αν και μέχρι τα μισά στης 3ης περιοδου είχε αρκετά προβλήματα κόντρα στη μάλλον αδύναμη Τσεντεβίτα Ζάγκρεμπ. Για να φτάσει στην άνετη επικράτηση, ο Ολυμπιακός χρειάστηκε να ανεβάσει την απόδοσή του στην άμυνα και να βελτιώσει την ευστοχία του από τα 6,75μ.

Επικράτησε 76-61 της Τσεντεβίτα στο δεύτερο μέρος

Στο α’ ημίχρονο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 38-35 χάρη σε 5 διαδοχικούς πόντους του Γιάνγκ, με τους Κροάτες να μην έχουν αντίστοιχο σε δύναμη παίκτη για να τον αντιμετωπίσει. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πρόβλημα στην περιφέρεια (2/13τρ.), αλλά ήταν και άστοχοι στις βολές (8/16). Η Τσεντεβίτα προηγήθηκε 19-20 (21-20 το δεκάλεπτο) και 33-35 λίγο πριν αναλάβει δράση ο Γιάνγκ (11π. στο ημίχρονο, 16 συνολικά).

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει 43-47 και 46-48, αλλά με ένα σερί 14-0, που είχε ως αφετηρία την πιεστική άμυνα και απόντος του αρνητικού Σπανούλη (1/10 σουτ), ξέφυγε 57-48 στο 30′ και 60-48 στην έναρξη της τελευταία περιόδου με τρίποντο του Λοτζέσκι (14π.), που πέτυχε και το 63-50 στο 34′. Η διαφορά έφτασε και στους 17π. (76-59) 1’30» από τη λήξη. Καθοριστικός στη «μεταμόρφωση» του Ολυμπιακού ο Χάκετ στην άμυνα και στον ρυθμό, αλλά και «εγγύηση» ο Πρίντεζης (20π.).

* Στη Σμύρνη η Καρσίγιακα στην παρθενική της εμφάνιση στην Ευρωλίγκα νίκησε 71-62 την Μπαρτσελόνα και δημιούργησε την πρώτη έκπληξη της διοργάνωσης. Η τουρκική ομάδα προηγήθηκε και με 16π. διαφορά στο 30′ (54-38). Στην τελευταία περίοδο η Μπαρτσελόνα πλησίασε 62-55 με τρίποντο του Περπέρογλου (11π.) 2΄και 40» από τη λήξη, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή.

Στα άλλα χθεσινά ματς: Ερυθρός Αστέρας – Στρασμπούργκ 81-59, ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Μακάμπι Τελ Αβίβ 100-69, Νταρουσαφάκα – Ντιναμό Σασάρι 83-74 στην παράταση (66-66 κ.α.), Μάλαγα – Μπάρμπεργκ 76-71.

* Θρήνος στο παγκόσμιο μπάσκετ, καθώς ο Νέιτ Χάφμαν έχασε τη μάχη με τον θάνατο και «έφυγε» σε ηλικία 40 ετών χτυπημένος από καρκίνο. Ο Αμερικανός, που έχει αναδειχθεί πρωταθλητής Ευρώπης με τη φανέλα της Μακάμπι, είχε δημοσιοποιήσει την κατάσταση της υγείας του, προαναγγέλλοντας πως του απέμενε ελάχιστος χρόνος ζωής.