Ευρωλίγκα: Ο Παναθηναϊκός συνέτριψε την Τσεντεβίτα!

Την καλύτερή του εμφάνιση σε εκτός έδρας ματς στην Ευρωλίγκα έκανε ο Παναθηναϊκός και συνέτριψε με 78-60 την Τσεντεβίτα στο Ζάγκρεμπ, ενώ προηγήθηκε και με 30 πόντους διαφορά! Η αθηναϊκή ομάδα έπαιξε πολύ καλή άμυνα για 30′ και είχε σε φοβερή μέρα τον Μιροσλάβ Ραντούλιτσα, που πέτυχε 21π. σε 18′ συμμετοχής (9/11δ., 3/3β., 26 tentex). M’ αυτή της τη νίκη ισοφαρίζει νίκες – ήττες (3-3) στη φάση του «Τοπ 16» της Ευρωλίγκα και βλέπει με καλύτερες προοπτικές το μέλλον της στη διοργάνωση.

Ο Παναθηναϊκός έκανε το καλύτερό του ημίχρονο αμυντικά στο Ζάγκρεμπ, αν και κάτω από… αντίξοες συνθήκες. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 2-8 στην αρχή του ματς και 13-18 στο δεκάλεπτο, αλλά είδαν τον Ραντούλιτσα να έχει 2 φάουλ στο 8′ και τους Διαμαντίδη και Κούζμιτς με 3 φάουλ πριν από τα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου. Οι «πράσινοι» αρχικά υποχρεώθηκαν να παίξουν με κοντό σχήμα και χωρίς κλασικό σέντερ, για να κάνει… πάρτι ο Ραντούλιτσα όταν ξαναμπήκε στο γήπεδο.

Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 16π. (18-34) στο 18′ και με 17π. (22-39 στο ημίχρονο). Ένα τρίποντο του Γκιστ άνοιξε την «ψαλίδα» στους 20π. (22-42) και με την Τσεντεβίτα να έχει πετύχει μόλις 24π. σε 24′ η διαφορά ξεπέρασε το «νταμπλ σκορ» έφτασε και στους 30π. (26-56 στο 25′). Σ’ αυτό το σημείο ο Παναθηναϊκός είχε 6/12 τρ., έναντι 1/13 των γηπεδούχων, με απόλυτη κυριαρχία στα ριμπάουντ (16-26).

Ο Παναθηναϊκός προηγούταν 36-60 στο 30′ και η κατάσταση δεν άλλαξε μέχρι το 35′ (47-71). Στα τελευταία λεπτά η αμυντική χαλάρωση του ΠΑΟ και οι αλλαγές του Τζόρτζεβιτς έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να μειώσουν τη διαφορά (60-78).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Πάβλοβιτς 6, Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 4 (3ρ.), Φώτσης 6 (7ρ.), Ραντούλιτσα 21 (3ασ), Φελντέιν 8 (3ρ.), Διαμαντίδης 3, Γκιστ 10 (7ρ.), Καλάθης 10 (10ασ.), Παπαγιάννης 2, Κούζμιτς 8.