Οριστικά απών από το σημερινό (6.00 μ.μ., ΝΕΡΙΤ) παιχνίδι με τη Νίζνι θα είναι ο Βασίλης Σπανούλης. Το τεχνικό τιμ του Ολυμπιακού, σε συνεργασία με το ιατρικό τιμ, αλλά και τον παίκτη, αποφάσισαν να μη ρισκάρουν στο αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι με τους Ρώσους, προκειμένου να είναι απόλυτα υγιής στο ματς της ερχόμενης Τετάρτης, όταν θα αρχίσουν και τα πλέι οφ της Ευρωλίγκα.

Χωρίς Σπανούλη και πάλι οι «ερυθρόλευκοι»…

Αντίθετα, ο Μπρεντ Πέτγουεϊ προπονήθηκε στο 100% τις τελευταίες ημέρες και θα δώσει το «παρών» στο παιχνίδι με τη Νίζνι Νόβγκοροντ, παίρνοντας κάποια λεπτά συμμετοχής. «Νοκ άουτ» παραμένει ο Οθέλο Χάντερ, που τραυματίστηκε στην προπόνηση της Μ. Τρίτης. Ο Αμερικανός σέντερ έχει υποστεί κάκωση στο δεξιό ισχίο και παραμένει ερωτηματικό αν θα μπορέσει να αγωνιστεί στον πρώτο αγώνα των πλέι οφ.

Στόχος του Γιάννη Σφαιρόπουλου και των παικτών του είναι κόντρα στη Νίζνι να διατηρήσουν τον ρυθμό τους και να αποχαιρετήσουν με νίκη το «Τoπ16» της Ευρωλίγκας. «Θέλουμε να κλείσουμε το Τοπ 16 με νίκη και το βλέπουμε αυτό το ματς ως παιχνίδι πλέι οφ. Στη συνέχεια, θα έχουμε 3-4 ημέρες να δουλέψουμε κάποιες λεπτομέρειες και μπορούμε αυτές τις λεπτομέρειες να τις δουλέψουμε στο ματς. Η Νίζνι παίζει και εκτός έδρας καλά, το έχει δείξει αυτό, της λείπουν δύο βασικοί παίκτες, αλλά εμείς δεν κοιτάζουμε τι κάνουν αυτοί, αλλά τι κάνουμε εμείς και πώς εμείς θα εμφανιστούμε» δήλωσε ο προπονητής του Ολυμπιακού.

Ανεξαρτήτως του αποτελέσματος στο σημερινό ματς ο Ολυμπιακός τερματίζει τρίτος στον όμιλο, πίσω από τις ΤΣΣΚΑ και Φενέρμπαχτσε. Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει μια εκ των Μπαρτσελόνα ή Ρεάλ και θα δώσει τα δύο πρώτα παιχνίδια του επί ισπανικού εδάφους Τετάρτη (15/4) και Παρασκευή (17/4), ενώ το τρίτο παιχνίδι στο ΣΕΦ θα γίνει -εκτός απροόπτου- τη μεθεπόμενη Τρίτη (21/4).