Νίκες για τις δύο από τις τρεις ελληνικές ομάδες στο EuroCup, και μάλιστα τις πέτυχαν αυτές που τις είχαν μεγαλύτερη ανάγκη. Η ΑΕΚ σημείωσε την τρίτη νίκη της στη διοργάνωση επικρατώντας με 86-80 της Νεπτούνας Κλαπέιντα μέσα στη Λιθουανία. Ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε και στην άλλη ελληνολιθουανική μονομαχία με νίκη 81-76 επί της Λιέτουβος Ρίτας. Αντίθετα, ο Άρης ηττήθηκε (96-84) εκτός έδρας από την Μπάνβιτ.

Νεπτούνας – ΑΕΚ 80-86

Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας πίσω από τα 6.75μ (55%) και με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Ντούσαν Σάκοτα (16π.) και ΛουκάΜαυροκεφαλίδη (27π.) επιβλήθηκε με 86-80 και πανηγύρισε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της.

Η «Ένωση» έχανε 61-58 στο 30′, αλλά ξεκίνησε μ’ ένα σερί 0-12 την τελευταία περίοδο κι αυτό της έδωσε τη νίκη. Οι γηπεδούχοι μείωσαν 80-82 στα 15» πριν από τη λήξη, αλλά ακολούθησαν τέσσερις εύστοχες βολές από τους Κατσίβελη και Μαυροκεφαλίδη. Tα δεκάλεπτα: 22-17, 43-41, 61-58, 80-86.

ΠΑΟΚ – Λιέτουβος 81-76

Ο ΠΑΟΚ, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βασιλειάδη (26π., 13/13β.), κυριάρχησε στην Πυλαία της Λιέτουβος Ρίτας. Ο «δικέφαλος» ξεκίνησε καλά (26-12 πρώτο δεκάλεπτο), αλλά στο 30′ βρέθηκε να χάνει 55-57. Η άνοδος της απόδοσης του Τέπιτς (10Π.) και κυρίως του Χάτσερ (17π., 3/6τρ.) έδωσαν το δικαίωμα στην ελληνική ομάδα να «επιστρέψει» και να πάρει τη νίκη. Τα δεκάλεπτα: 26-12, 40-33, 55-57, 81-76.

Μπάντβιτ – Άρης 96-84

Ο Άρης δεν τα κατάφερε στην Τουρκία και γνώρισε τη δεύτερη ήττα του (96-84) από την Μπάντβιτ. Ο «αυτοκράτορας» κατέρρευσε στην τελευταία περίοδο (δέχτηκε 31π.) και πλήρωσε τα πολλά λάθη στην άμυνα, αλλά και την απουσία του Ουάιτ με 5 φάουλ. Τα δεκάλεπτα: 15-20, 39-33, 65-63, 96-84.

* Ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης επιστρέφει στην Ελλάδα μετά το 2012 για λογαριασμό της Νέας Κηφισιάς, που βρήκε στο πρόσωπό του τον αντικαταστάτη του Δημήτρη Μαυροειδή.