Επιτέλους νίκη στο ΟΑΚΑ για Παναθηναϊκό

Έπρεπε να μπει ο Νοέμβριος για να πανηγυρίσει εντός έδρας νίκη ο Παναθηναϊκός, κάτι που έγινε χθες με αντίπαλό την ουραγό του βαθμολογικού πίνακα ΑΕΚ, με σκορ 1-0, στην κοινή έδρα των δύο ομάδων, το ΟΑΚΑ.

Στο Α’ ημίχρονο οι παίκτες του Ζεσουάλδο Φερέιρα, ήταν συνολικά καλύτεροι από την «Ένωση», η οποία δυσκολευόταν στη δημιουργία φάσεων, σε αντίθεση με τους «πράσινους» που πατούσαν καλύτερα στα πόδια τους και είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Στο 24’ μάλιστα, ήρθε το γκολ, που άξιζε περισσότερο ως εκείνη την ώρα το «τριφύλλι», με τον Χριστοδουλόπουλο να μοιράζει την ασίστ στον Τοτσέ, ο οποίος με άψογο τελείωμα άνοιξε το σκορ για τους τυπικά γηπεδούχους. Αυτό ήταν το 3ο τέρμα του Ισπανού στο φετινό πρωτάθλημα.

Στο Β’ ημίχρονο, δεν άλλαξαν πολλά πράγματα, απλά, ο ρυθμός έπεσε ακόμη περισσότερο, το θέαμα ήταν ανύπαρκτο, με τις δύο ομάδες να μην πλησιάζουν την περιοχή του αντιπάλου τους. Όλα αυτά, ως τις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, όταν οι «κιτρινόμαυροι», έχασαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες για να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Αρχικά με τον Κοντοές, ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά έβγαλε σε κόρνερ ο Καρνέζης και εν συνεχεία, με το σουτ του Κουτρουμπή στο 93’, με τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού, να αποκρούει εκπληκτικά, κρατώντας τη νίκη για την ομάδα του.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Καρνέζης, Σισοκό (71΄λ.τρ. Κουίνσι), Βιτόλο, Τοτσέ, Χριστοδουλόπουλος (90+’ Μπαρμπαρούσης), Σεϊταρίδης, Ζέκα, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Φουρλάνος (65′ Χουχούμης), Τριανταφυλλόπουλος.

ΑΕΚ: Κωνσταντόπουλος, Κοντοές, Γιάγκο, Κορδέρο, Λαγός, Φουρτάδο, Γκερέιρο (75′ Ρίκκα), Φέτσης (70′ Κατίδης), Φούντας (85′ Παπαδημητρίου), Βαλ. Βλάχος, Κουτρουμπής.