Στον τελικό η ΤΣΣΚΑ

Σε ένα παιχνίδι για γευρά νεύρα, αντάξιο της ιστορίας και των ρόστερ των δύο ομάδων, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε του Παναθηναϊκού με σκορ 66-64 και προκρίθηκε στον τελικό της Ευρωλίγκα.

Ο Παναθηναϊκός παρά το ονειρεμένο του ξεκίνημα, όπου προηγήθηκε μέχρι και 15 πόντους διαφορά (15-30), δεν κατάφερε να φθάσει στην πηγή. Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες και σε μερικά… φαλτσοσφυρίγματα των διαιτητών, οι οποίοι σε κρίσιμα σημεία «έσπρωξαν» τους Ρώσους.

Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, αν και έχασαν τη διαφορά, κράτησαν επαφή με το σκορ και δεν άφησαν σε κανένα σημείο την ΤΣΣΚΑ να ξεφύγει. Το αντίθετο, μάλιστα. Ο Γιασιακεβίτσιους ήταν ο άνθρωπος που πήρε το χέρι από τον Παναθηναϊκό, όμως, η παρέα των Κιριλένκο Σβεντ και Τεόντοσιτς, ήταν αυτή που χαμογέλασε στο τέλος.

Στην τελευταία επίθεση της αναμέτρησης, ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι ή να το στείλει στην παράταση, ο Δημήτρης Διαμαντίδης, όμως, μπερδεύτηκε και έχασε τη μπάλα, στα 8» που απέμεναν για την εκδήλωση της επίθεσης.

Τα δεκάλεπτα: 15-29, 32-34, 51-55, 66-64.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Καζλάουσκας): Κιριλένκο 17(2), Τεόντοσιτς 12(1), Σβεντ 15(1), Σισκάουσκας 5, Λαβρίνοβιτς 2, Κρστιτς 8, Βορονόφ, Βοροντσέβιτς, , Κάουν 2, Κριάπα 3(1), Γκόρντον 2.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Διαμαντίδης 10(1), Γιασικεβίτσιους 19(3), Καϊμακόγλου 10(1), Περπέρογλου, Μπατίστ 11, Λόγκαν 2, Σάτο 3(1), Τσαρτσαρής, Βουγιούκας, Καλάθης 3(1), Μάριτς 6